Nar, u narodu još poznat i kao šipak ili mogranj, voćka je iznimnog olfaktornog doživljaja. Zbog ljubavi prema toplini, karakterističan je za mediteransko podneblje u kojem gotovo da nema okućnice koja se ne može pohvaliti ovim plodom.
Najbolji opis nara može se iščitati iz samog imena koje, prevedeno s latinskog, doslovno znači jabuka prepuna koštica. I zaista, njegov plod se sastoji od mnoštva nakupina crvenih zrnaca blago kiselog okusa. Jede se svjež ili prerađen u sok, a njegove koštice se tradicionalno suše i melju u prah koji se dodaje mesu za omekšavanje. Vječna je polemika jesti nar s košticama ili bez njih.
Zbog visokog sadržaja neprobavljivih vlakana u samim košticama, savjetujemo dobro prožvakati, a potom i progutati plod zajedno s košticom.
Prosječna energetska vrijednost 100 g ove voćke iznosi oko 75 kilokalorija koje većinom potječu iz jednostavnih šećera. Uz to, nar obiluje vitaminima C, K i folnom kiselinom te mineralom kalijem. Zanimljivo, sok od samo jednog nara zadovoljava 40% dnevnih potreba za vitaminom C, a njegova važnost u imunološkoj obrani organizma je odavno poznata.
Nar sadrži dvije jedinstvene bioaktivne komponente koje su odgovorne za većinu njegovih zdravstvenih dobrobiti, a to su punikalagin i punična kiselina. Punikalagini su izuzetno snažni antioksidanti koji se mogu naći u soku i kori nara. Toliko su snažni da je utvrđeno kako sok od nara ima tri puta veću antioksidativnu aktivnost od crnog vina i zelenog čaja.
Punična kiselina, koja se nalazi u ulju sjemenki nara, glavna je masna kiselina u plodu. To je vrsta konjugirane linolne kiseline sa snažnim biološkim učincima koje ćemo pobliže spomenuti dalje u tekstu.
Nar ima jaka protuupalna svojstva koja su uglavnom posredovana antioksidativnim svojstvima punicalagina. Pa se tako dugotrajnim unosom jedne šalice (250 ml) soka od nara na dan mogu sniziti upalni markeri CRP i interleukin-6 za 32%, odnosno 30%. Upravo zato se pretpostavlja kako bi nar mogao imati i zaštitno djelovanje kod artritisa. Zanimljivo je što laboratorijske studije sugeriraju da ekstrakt nara može blokirati enzime za koje je poznato da oštećuju zglobove i potiču upalne procese kod osoba s osteoartritisom.
Punična kiselina može imati kardioprotektivnu ulogu kroz nekoliko mehanizama. Pokazalo se kako 800 mg ulja dobivenog iz sjemenki nara može značajno sniziti razinu triglicerida u krvi te poboljšati omjer triglicerida i HDL-a kod osoba s visokom razinom triglicerida. Drugo istraživanje proučavalo je učinke soka od nara kod osoba s dijabetesom tipa 2 i povišenim kolesterolom pri kojem je zamijećeno značajno smanjenje “lošeg” LDL kolesterola. Naime, sok od nara štiti čestice LDL-a od oksidacije što je jedan od ključnih koraka na putu ka srčanim bolestima. Zaštitno djelovanje nara uočeno je i kod osoba s hipertenzijom. Unosom 150 ml soka od nara kroz dva tjedna došlo je do značajnog sniženja krvnog tlaka, a posebice onog sistoličkog.
Naročito koristan nar se pokazao za muško zdravlje. Prema nekim laboratorijskim istraživanjima, ekstrakt nara bi mogao usporiti reprodukciju stanica raka prostate, pa čak i inducirati apoptozu ili staničnu smrt u tim stanicama. Ovi obećavajući rezultati otvorili su vrata brojnim istraživanjima u in vivo uvjetima.
Bilo da ga konzumirate svježeg ili u obliku soka, nar je svakako jedna od namirnica koja bi trebala imati stalno mjesto na vašem jelovniku. No osim zdravstvenih blagodati, ova će voćka zbog svog okusa i teksture svakom jelu pružiti posebnu notu. Neke od zanimljivih recepata donosimo Vam dalje u tekstu.
Čokoladna rapsodija
2 i pol šalice nara
150 g tamne čokolade
Malo soli
U kalupe od muffina posložite nar u jednom sloju. U međuvremenu otopite čokoladu na laganoj vatri. Rastopljenu čokoladu žlicom prenesite preko nara. Potom preko čokolade dodajte još jedan sloj nara te završni sloj čokolade. Pospite s malo soli i ostavite da se čokolada stegne u hladnjaku najmanje jedan sat.
Malo drugačija salata
2 šalice miješane zelene salate
Pola šalice nara
60 g gorgonzole
1/3 šalice pekan oraha
U maloj zdjeli napravite dresing. Pomiješajte sok od nara, med, maslinovo ulje, ocat, sol i papar i dobro izmiješajte. U veliku zdjelu prebacite sve sastojke te prelijte pripremljenim dresingom. Dobro izmiješajte.
Jesenski desert
1 kruška
Pola šalice nara
Limunov sok
Pola žlice smeđeg šećera
Malo cimeta
Malo muškatnog oraščića
1 žlica nasjeckanih badema
Krušku očistiti i narezati na manje komade, a potom ih prebaciti u zdjelu s narom. Voće preliti limunovim sokom i začinima. Dobro izmiješati i ostaviti u hladnjaku dok se okusi ne prožmu. Prije posluživanja ukrasiti s nasjeckanim bademima.