Dinja je još u starom Rimu bila miljenica među voćem što je dodatno naglašeno činjenicom kako nosi ime po nekadašnjem papinskom vrtu Cantalou u blizini Rima. Zbog prekrasna okusa i neodoljivog mirisa, dinju i danas prati status omiljenog međuobroka i deserta. Ako k tome još pridodamo i nisku kalorijsku vrijednost te mnoštvo hranjivih tvari, sa sigurnošću možemo reći kako bi ova namirnica trebala biti dio svakog jelovnika.
U jednoj šalici svježe dinje nalazi se svega 56 kilokalorija što ovu namirnicu čini idealnim izborom za sve osobe koje paze na tjelesnu masu. Kako zbog svog slatkog okusa tako i kulinarske raznovrsnosti može se poslužiti kao zdravi desert. Također, čak 90% mesa dinje čini voda što pridonosi produženom osjećaju sitosti te adekvatnoj hidrataciji organizma.
Karakterističnu narančastu boju dinja duguje beta-karotenu, biljnom pigmentu koji ima iznimno jako antioksidativno djelovanje te koji se u našem organizmu konvertira u vitamin A. Pokazalo se kako dostatan unos ovog vitamina putem hrane može smanjiti pojavu očne mrene za čak 39%.
Da je dinja namirnica s odličnim protuupalnim djelovanjem, govori i visoki udio vitamina C. Tako jedna šalica svježe dinje zadovoljava čak 112% dnevnih potreba za istim. Uz visoko antioksidativno djelovanje, vitamin C je i saveznik mladolike kože. Naime, vitamin C sudjeluje u sintezi kolagena koji daje koži strukturu i pomaže ju održati elastičnom. Također valja istaknuti obrambenu ulogu vitamina C koja se ponajbolje očituje na imunološkom sustavu. Ovaj vitamin stimulira bijele krvne stanice u borbi protiv infekcija, ali i izravno ubija brojne patogene.
Dinja sadrži i brojne hranjive tvari koje potiču zdravlje našeg kardiovaskularnog sustava. Jedan od njih je kalij, mineral odgovoran za pravilnu kontrakciju mišića, pa tako regulira, odnosno održava pravilnom razinu krvnog tlaka. Svakako ne smijemo zaboraviti na folnu kiselinu i vitamin B6 čije zajedničko djelovanje kontrolira razinu homocisteina u krvi te na taj način prevenira oštećenje stijenka arterija i u konačnici razvoj srčanih oboljenja.
Toliko puno blagodati u samo nekoliko slasnih zalogaja! A da bi užitak u dinji bio potpun, donosimo nekoliko recepata koji će probuditi sva Vaša osjetila.
Pjenušavi napitak od dinje
Sastojci: 1 šalica dinje, menta, gazirana mineralna voda
Priprema: dinju štapnim mikserom pretvoriti u pire. Dodati 1 čašu rashlađene i gazirane mineralne vode te umiješati natrgane listiće mente. Poslužiti hladno!
Salata od dinje i feta sira
Sastojci: 1 šalica dinje, 60g feta sira, pola krastavca, vlasac, maslinovo ulje, limunov sok
Priprema: dinju I krastavce narezati na kockice te pomiješati s feta sirom. Začiniti vlascem ili nekim drugim začinskim biljem, solju i paprom. Preliti maslinovim uljem i limunovim sokom te sve dobro promiješati.
Namaz od dinje
Sastojci: 2 dinje očišćene i nasjeckane, 2 šalice brezinog šećera, sok 1 limuna
Priprema: u posudi pomiješajte sve sastojke te stavite na vatru kuhati oko sat vremena, odnosno dok se dinja ne raspadne. Potom uklonite s vatre i ostavite da se hladi. Ohlađenu dinju prebacite u sjeckalicu i usitnite sve dok ne dobijete kremastu teksturu. Dobiveni namaz prebacite u staklenke i pohranite u hladnjak.
Pizza s dinjom i pršutom
Sastojci: tijesto za pizzu, 1 kriška dinje narezana na listiće, 3 šnite pršuta, 100g ricotte, 1 šaka rikole
Priprema: na razvaljano tijesto posložite sir, pršut i tanko narezanu dinju. Začinite origanom, paprom i solju te s par kapi maslinova ulja. Stavite peći u pećnicu na 200°C dok tijesto ne dobije hrskavu koricu. Nakon što se je tijesto pečeno, na pizzu dodajte svježu rikolu.