Gubitak apetita kod djece prilično je česta pojava tijekom ljetnih mjeseci, a najčešće se manifestira izbirljivošću ili odbijanjem jela. Međutim, važno je razumjeti kako je ova promjena u prehrambenom obrascu djeteta normalna s obzirom da ono i inače ima manji kapacitet želudca te promjenjivi apetit što je dodatno izraženo zbog visokih temperatura. Tako će dijete za vrijeme ljetnih vrućina prije posegnuti za voćem i povrćem koji su općenito lakše probavljivi i sadrže mnoštvo vode za razliku od toplih, masnih i slanih obroka koji su primjereniji zimskom periodu.
Saznajte više!
Naime, hipotalamus smješten u našem mozgu je u isto vrijeme odgovoran za regulaciju tjelesne topline, ali i za regulaciju sitosti i apetita. Tijekom povišenih temperatura, hipotalamus potiče naš organizam na pojačano znojenje kako bi temperaturu tijela održao stalnom. No, tada manje pažnje obraća na unos hrane što dovodi do gubitka apetita. Razgradnjom hrane naš probavni sustav oslobađa znatnu količinu temperature pa hipotalamus pokušava suzbiti apetit, sve u pokušaju da smanji toplinsko opterećenje organizma.
Većina roditelja tada, često zabrinuta zbog nedovoljnog unosa hrane, poseže za neadekvatnim namirnicama koje su djeci posebno primamljive zbog slatkog okusa i žarkih boja. Među njima se najčešće nalaze zaslađeni napitci, sladoledi, voćni jogurti i slične slastice koje ujedno djeluju i osvježavajuće, a svima im je zajednički visok sadržaj dodanog šećera. O negativnom utjecaju šećera i praznih kalorija koje s njim idu ruku pod ruku već se nadugo i naširoko pisalo, no svakako je važno podsjetiti kako stalan i prekomjeran unos šećera dovodi do malnutricije i pretilosti. Roditelji često vođeni mišlju kako je više ujedno i bolje zanemaruju cjelokupnu kvalitetu prehrane. Nuđenjem spomenutih namirnica djetetov organizam se lišava prijeko potrebnih hranjivih tvari poput vitamina i minerala, a često se uvodi i u kalorijski suficit. Kako biste bolje razumjeli o kojim je količinama riječ, donosimo Vam nutritivni pregled spomenutih proizvoda.
1 čaša gaziranog napitka sadrži oko 115 kilokalorija i 28g šećera što bi otprilike bile 2 žlice.
1 čaša soka od jabuke sadrži oko 65 kilokalorija i 15 grama šećera što bi otprilike bila 1 žlica.
1 čaša ledenog čaja sadrži oko 100 kilokalorija i 24 grama šećera što bi otprilike bilo nešto manje od 2 žlice šećera.
1 kugla sladoleda sadrži oko 190 kilokalorija i 20grama šećera što bi otprilike bilo nešto više od 1 žlice šećera.
1 voćni jogurt sadrži oko 120 kilokalorija i 14grama šećera što bi otprilike bila 1 žlica.
1 puding sadrži oko 100 kilokalorija i 17g šećera što je otprilike 1 žlica.
Pretilost u djetinjstvu nije dobroćudno stanje unatoč popularnim uvjerenjima da će pretila djeca prerasti svoje stanje. Što dijete duže ima prekomjernu tjelesnu masu, vjerojatnije je da će i u pubertetu te odrasloj dobi imati prekomjernu tjelesnu masu ili biti pretilo. S obzirom da se prehrambene navike stečene u djetinjstvu nastavljaju i u odraslo doba, važno je djeci pružiti kvalitetnu prehranu i omogućiti usvajanje pravilnih prehrambenih navika.
Uvriježeno je mišljenje kako djeca jedu najbolje kada im se ponudi manji broj serviranja hrane četiri do šest puta dnevno. Polovicu tanjura neka zauzme voće i povrće, a ostalu polovicu žitarice te meso ili riba. Kada je riječ o voću i povrću na umu uvijek imajte ovu krilaticu : „5 na dan i neka je duginih boja“. Osim što ćete sam obrok djetetu učiniti zanimljivim, pružit ćete mu i niz fitonutrijenata koji imaju pozitivne učinke na organizam. Grickalice su jednako važne kao obroci te pridonose ukupnom dnevnom unosu hranjivih tvari. Tako djetetu nadohvat ruke ostavite orašasto i suho voće koje će poslužiti kao energetski i nutritivno bogati međuobrok, a u hladnjaku neka se uvijek pronađe narezano voće i povrće. Naravno, za vrijeme povišenih temperatura od iznimne važnosti je adekvatna hidratacija. Obratite pozornost na unos tekućine i osigurajte svom djetetu barem pet do sedam čaša dnevno bilo to obična voda, svježe cijeđeni sok ili nezaslađeni biljni i voćni čaj.
Dalje u tekstu Vam donosimo nekoliko prijedloga za zdrave, točnije nutritivno primjerene obroke namijenjenih djeci koji će istovremeno zadovoljiti potrebe organizma za hranjivim tvarima, ali i osigurati prijeko potrebno osvježenje.
Sladoled od jagoda
Sastojci: 1 čaša jogurta, 1 šalica jagoda, 1 čajna žlica meda (opcionalno)
Priprema: sve sastojke ubaciti u blender i miješati dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Dobivenu smjesu možete poslužiti kao voćni jogurt ili ju pak prebaciti u kalupe te ostaviti da se smrzne i poslužiti kao sladoled. Ovisno o preferencijama vašeg djeteta, u smjesu prije zamrzavanja možete dodatno ubaciti i komadiće nasjeckanog voća.
Nicecream
Sastojci: 3 zrele banane, 3 žlice kakaa, kokos
Priprema: zrele banane (sa smeđim pjegama) narežite na manje komade i zamrznite. Zamrznute banane prebacite u blender zajedno s kakaom te miješajte dok ne dobijete glatku smjesu. Smjesu prebacite u kalupe, pospite kokos listićima te vratite natrag u zamrzivač dok se ne stisne. Uživajte!
Cool smoothie
Sastojci: 1 šalica biljnog mlijeka, 2 žlice zobenih pahuljica, 2 marelice, 1 breskva
Priprema: u blender ubaciti sve sastojke i miješati dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Poslužiti rashlađeno ili pak koristiti hladno mlijeko. Po želji dodati nasjeckano orašasto voće. Smoothie možete poslužiti kao doručak ili međuobrok.
Slurpee od lubenice
Sastojci: 1 šalica narezane lubenice, 1 šalica kockica leda, ¼ šalice gazirane vode, natrgana menta
Priprema: sastojke ubaciti u blender i miješati dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Dobivenu smjesu prebaciti u šalicu te odmah poslužiti. Svakako isprobajte i kombinaciju šumskog voća i svježeg bosiljka!
Energetske pločice od 4 sastojka
Sastojci: 2 velike zrele banane, 2 šalice zobenih pahuljica, 1/4 šalice sušenih marelica, 1/4 šalice sjeckanih orašastih plodova (orasi, lješnjaci, bademi)
Priprema: manji pleh lagano premazati maslacem ili maslinovim uljem. U zdjeli izgnječiti banane dok se ne dobije glatka smjesa. Umiješati zobene pahuljice, nasjeckane marelice i orašaste plodove po izboru. Smjesu ravnomjerno utisnuti u pleh i peći 30 minuta u prethodno zagrijanoj pećnici. Ostaviti da se ohladi i narezati na jednake dijelove.
Napomena:Dovoljno voća i povrća osigurava pravilan rast i razvoj, ali i dobro raspoloženje kod djece. Naime, nekoliko porcija voća i povrća jamče nam optimalnu mikrofloru i snažnu crijevnu barijeru. Crijeva sadrže oko 80 % imunoloških stanica, a za to su nam potrebne namirnice koje su hrana za dobre bakterije. Čak 90% serotonina (poznat kao hormon sreće) stvara se u crijevima, naravno ukoliko je mikroflora optimalna.
Neka zadnji dnevni obrok bude kuhana blitva, špinat, mahune ili varivo od buće. Poželjne grickalice su prutići od mrkve, paprike, krastavca ili pak čips od cikle i brokule.