Ime određuje biljku iz raja. Kamuflira se i zavarava nas. Povrće ili voće iz Paradisa?
Rajčica (Solanum lycopersicum) je voće podrijetlom iz Južne Amerike. Otkrili su je španjolski osvajači pri otkrivanju Amerike, koji su je zatim donijeli u Europu. Za njenu popularnost su ipak zaslužni Talijani kojima je ubrzo postala jedna od osnovnih namirnica. Kada su odlučili nadjenuti kruh s umakom od rajčice, nastala je svuda u svijetu poznata pizza.

Iako se botanički smatra voćem, priprema se i konzumira kao povrće. Najčešće sazrijeva u crvenu boju, no može sazrijevati i u žutoj, narančastoj, zelenoj ili ljubičastoj boji. Osim u boji, varira u obliku i okusu. Plod rajčice se uglavnom sastoji od vode, dok ostatak čine jednostavni šećeri i netopiva vlakna. Iz tog razloga su veoma pogodne za ljetne dane.
Glavni je prehrambeni izvor likopena, snažnog antioksidansa povezanog s mnogim zdravstvenim dobrobitima. Pokazalo se da likopen, za razliku od drugih karotenoida, najviše povećava razinu glutationa i djelovanje antioksidativnih enzima. Sugerira se da zbog svog antioksidativnog, protuupalnog, kardioprotektivnog i antikancerogenog svojstva ima blagotvornu ulogu u kroničnim bolestima. Rajčice su također odličan izvor vitamina C, K i folata.

Plodovi sadrže i značajne količine minerala poput kalija, mangana, željeza i bakra. Zbog svog bogatog sastava, sok od rajčice se često koristi za snižavanje krvnog tlaka i povećano lučenje želučanih i crijevnih probavnih sokova. Plod se koristi kao sastavni dio prehrane kod oboljenja poput gihta, reume te srčanih i bubrežnih bolesti. Također sadrži beta karoten, lutein i zeaksantin koji su poznati kao vitamini koji poboljšavaju vid. Svježe rajčice je najbolje kupovati lokalno uzgojene jer im je dopušteno da prirodno sazriju. Komercijalno uzgojene se beru dok su još nezrele i zelene te ih je potrebno prskati umjetnim plinom etilena kako bi dobile crvenu boju. Iz tog razloga su lokalno uzgojene rajčice boljeg okusa od komercijalno uzgojenih. Iako se u sezoni najčešće jedu svježe, nezaobilazan su sastojak kuhanih jela tokom cijele godine.
Iako je svježi plod najbogatiji hranjivim tvarima, zanimljivo je da toplinski obrađen plod ima veći udio aktivnog antioksidansa od sirovog. Kao najoptimalnija kombinacija za termalnu obradu se pokazala visoka temperatura i kratko trajanje. Dobar izbor bi bila jela s dodatkom ulja ili masti, poput salate, juhe, variva ili umaka od rajčica, kako bi se poboljšala apsorpcija likopena iz rajčice. Likopen je topljiv u mastima pa se posluživanjem rajčice uz malo zdrave masti može povećati njegova bioraspoloživost.
Oprez u količini konzumiranih rajčica je potreban osobama sklonim povišenim razinama mokraćne kiseline i divertikulozom ( sjemenke i kožica). Zovemo je namirnicom negativnih kalorija jer ima nizak glikemijski indeks i samo 18 kcal na 100 g. Bogata je K pa je potreban oprez za osobe na terapiji Kalinorom te bubrežnim bolesnicima.
Optimalno je konzumirati rajčicu i jela sa rajčicama 4-5 puta tjedno.
Danas se uzgaja na desetke vrsta rajčica svih boja i različitih oblika.

Recepti:
Piletina u kremastom umaku od rajčice i bosiljka
Sastojci (za 6 serviranja):
1 šalica pilećeg temeljca
1/4 šalice bijelog vina
Sok od jednog limuna
2 šalice masnog vrhnja
2 žlice maslaca
3/4 žličice morske soli
1/4 žličice crnog papra
1/2 šalice svježe ribanog parmezana
2 žlice maslinovog ulja
3 ili 4 pileća prsa
1/4 šalice kukuruznog škroba
Sol i papar
3 rajčice , tanko narezane na četiri dijela
2 ili 3 češnja češnjaka, mljevena
3 žlice svježeg bosiljka
Po želji: Prilikom posluživanja dodajte malo prženih pinjola i parmezana po ukusu
Upute:
Zagrijte pećnicu na 120 Celzijus stupnjeva.
U tavi zagrijte pileći temeljac i bijelo vino na srednje jakoj vatri. Kuhajte dok se količina ne smanji za jednu trećinu, oko 5 minuta.
Smanjite vatru na srednje nisku, dodajte limunov sok i vrhnje. Zagrijte na laganoj vatri, a zatim dodajte maslac, jednu po jednu žlicu. Malo smanjite vatru i nastavite pirjati na laganoj vatri, povremeno miješajući dok pravite piletinu i rajčice.
Pripremite piletinu: istucite prsa do ujednačene debljine.
Zatim zagrijte 1 žlicu ulja u tavi na srednje jakoj vatri. Dodajte kukuruzni škrob u tanjur, dodajte papar i sol te promiješajte da se sjedini. Lagano uvaljajte piletinu u smjesu i protresite. Odvojite ostatak smjese prije nego stavite piletinu u tavu. Zagrijte piletinu na srednje jakoj vatri dok ne bude pečena, oko 4 minute sa svake strane. Stavite piletinu na tanjur za pećnicu, pokrijte folijom i stavite u pećnicu da bude toplo.
Karamelizirajte rajčice: u istoj tavi u kojoj ste ispekli piletinu (nemojte ispirati tavu), dodajte žlicu ulja i smanjite vatru na srednju. Dodajte rajčice u jednom sloju, posolite i popaprite po želji. Pustite ih oko 5 minuta dok se ne počnu raspadati i karamelizirati.
Promiješajte rajčice i dodajte režnjeve češnjaka. Nastavite kuhati, samo povremeno miješajući. Smjesa od rajčice će se malo zalijepiti za tavu. To je ono što želite, jer to znači da se pravilno razgrađuju i da prirodna fruktoza rajčice djeluje. Smanjite vatru dok završite s pripremom piletine i umaka.
Sve sjediniti i završiti: izvadite piletinu iz pećnice i narežite dijagonalno. Dodajte piletinu u tavu i lagano pomiješajte s rajčicama.
Dodajte 1/2 šalice parmezana u svoj umak od vrhnja i miješajte dok se ne otopi. Dodajte 3/4 žličice soli i 1/4 žličice papra. Umak prelijte preko piletine i lagano promiješajte sve sastojke.
Pospite svježim bosiljkom i dodajte još parmezana po želji.
Poslužite umak uz tjesteninu ili njoke.

Losos u krem umaku od sušene rajčice
Sastojci (za 4 serviranja):
0.5 kg lososa
½ žličice soli, podijeljeno
½ žličice mljevene paprike, podijeljeno
½ šalice sušenih rajčica narezane u ulju, plus 1 žlica ulja iz staklenke
½ šalice sitno nasjeckane kapule
⅓ šalice suhog bijelog vina
⅓ šalice povrtnog temeljca
⅓ šalice masnog vrhnja
2 žlice nasjeckanog svježeg peršina
2 šalice kuhane smeđe riže
Upute:
Postavite rešetku u gornju trećinu pećnice. Zagrijte pećnicu na visokoj temperaturi. Lim za pečenje obložite folijom.
Stavite lososa na pripremljeni lim za pečenje, kožom prema dolje. Pospite s 1/4 žličice soli i papra. Pecite 8 do 12 minuta. Izrežite na 4 dijela.
U međuvremenu zagrijte ulje sušene rajčice u velikoj tavi na srednjoj vatri. Dodajte sušene rajčice i ljutiku; kuhajte, miješajući, 1 minutu. Pojačajte vatru na najjaču i dodajte vino i temeljac. Kuhajte dok tekućina uglavnom ne ispari, oko 2 minute. Smanjite vatru na srednju i umiješajte vrhnje i preostalu 1/4 žličice soli i papra; pirjajte 2 minute. Poslužite losos preliven umakom i peršinom te s rižom sa strane.

Grčka salata s feta sirom
Sastojci za salatu:
1 pakiranje cherry rajčica
1 svježi krastavac, narezan na kolutiće koje ste zatim prerezali na pola
100 g maslina, narezanih na male kolutiće
Pola crvenog luka, narezanog na tanke kriške
Malo izmrvljenog feta sira
Sastojci za preljev:
2 žlice aceto balsamica
Sok od pola limuna
1 žličica sušenog origana
Malo soli i papra
Pola žlice maslinovog ulja
Upute:
Pomiješajte u zdjeli rajčice, krastavce, masline i luk, a na vrh posipajte feta sir. U maloj zdjelici napravite preljev tako da pomiješate sve sastojke. Lagano prelijte salatu preljevom i pomiješajte.
Lagana ljetna salata od dinje, rajčice i kozjeg sira
Sastojci:
cherry rajčice
mladi kozji sir
dinja
bosiljak
maslinovo ulje
sol, papar
Upute:
Cherry rajčice prerezati na pola. Dinju izrezati na tanke kvadrataste ploškice. Razmrviti kozji sir i začiniti bosiljkom, uljem, soli i paprom. Pustiti da odstoji pola sata na sobnoj temperaturi prije posluživanja.
Punjene rajčice
Sastojci (za 4 porcije):
12 komada rajčice, crvene
sol
svježe mljeveni papar
350 g mozzarelle
5 čajnih žlica bosiljka
8 jušnih žlica maslinovog ulja
6 jušnih žlica aceta balsamica
Upute:
U marinadu dodajte zdrobljeni režanj češnjaka. Operite i osušite rajčice. Odrežite vrhove i izdubite sredinu. Unutrašnjost rajčica posolite i popaprite. Izvadite mozzarellu iz vrećica, tekućinu sačuvajte. Narežite na komadiće i pomiješajte s bosiljkom. Tekućinu od mozzarelle pomiješajte s maslinovim uljem i octom. Začinite solju i paprom. Ovime prelijte mješavinu sira i bosiljka i pustite da upije nekoliko minuta. Mješavinom napunite rajčice i ukrasite listićima bosiljka.